• 0090 342 317 1546

Değerli Erasmus Öğrencileri,

Aşağıdaki açıklamaları dikkatlice inceleyiniz.

2024/2025 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği kapsamında başvuru yapan öğrencilerimizin asil, (hibeli) yedek ve geçersiz başvuru olarak değerlendirilen listeler ilan edilmiştir.

Yerleşen hibeli öğrencilerimizin nomine (gideceğiniz kuruma bilgilerinizin iletilmesi) işlemleri faaliyete katılacakları dönemler esas alınarak ofis tarafından yapılacaktır.

Not: II. Dönem (Bahar) gidecek olan öğrencilerimizin şuanda nomine işlemleri yapılmayacak daha sonra bilgi verilecektir.

Not II: Aşağıdaki listede bir üniversiteye yerleşen tüm öğrencilerimize hibe verilecektir.

 

2024/2025 ERASMUS+ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİNE I. DÖNEM KATILACAK ÖĞRENCİLERİMİZ

 

 1. Uluslararası İlişkiler Ofisi, I. Dönem (Güz) gidecek olan öğrencilerimizi yerleşmiş oldukları üniversiteye bir e-posta göndererek 25-29 Mart 2024 tarihleri arasında nomine (bölüm ve iletişim bilgileriniz) edecektir.
 2. Nomine işlemleriniz yapıldığı için yerleşmiş olduğunuz üniversitenin web sayfasından başvuru formlarını bulmanız ve/veya ilgili üniversitenin Erasmus Office/International Office/Admission gibi ilgili birimiyle iletişime geçip başvuru konusunda destek istemeniz yararlı olacaktır. Anlaşmalı olduğumuz bütün üniversitelerin iletişim bilgilerine Uluslararası İlişkiler Ofisi web sitesinden ulaşabilirsiniz veya

http://erasmus.gantep.edu.tr/pages.php?url=ikili-anlasmalar-bilateral-agreements-24

bağlantısından ulaşabilirsiniz.

 1. Yerleştiğiniz üniversitenin talep ettiği belgeleri ilgili üniversitenin web sayfasından indirip doldurmalı ve gideceğiniz üniversitenin talep ettiği şekilde göndermelisiniz. Erasmus ile ilgili her türlü belgenin bir örneğini Erasmus Ofisimize teslim etmeniz ve bir örneğinizi de kendiniz için saklamanız gerekmektedir. Online başvuru yapan öğrencilerin başvuru formlarını çıktı alıp bir örneğini Erasmus Ofisimize teslim etmeli bir örneğini de kendileri için saklamaları gerekmektedir.
 2. Gidecekleri dönemde 30 AKTS (+-2) iş yükü olmayan öğrenciler Erasmus Yönergemiz gereğince programa katılamazlar. Bu nedenle belirtilen AKTS miktarından daha az kredi yükü olanların işlem yapmamaları gerekmektedir. Yanıltıcı, hatalı veya gerçek olmayan şekilde kredi alan öğrenciler doğabilecek disiplin, kovuşturma vs. her türlü sorumluluğu kabul etmiş olurlar.
 3. Web sitemizde bulunan Ders Tanıma Formu da Learning Agreement ile aynı dersleri içermeli ve bu belge de öğrenci tarafından hazırlanıp bölüme imzalatıldıktan sonra orijinali Erasmus Ofisimize teslim edilmelidir.
 4. Doldurulması gereken belgelerden Learning Agreement’ın (Öğrenim Anlaşması) her sayfası bölüm koordinatörü tarafından imzalanmalı ve imza tarihi yazılmalıdır.
 5. Başvuru formları gönderildikten sonra, başvuru yaptığınız üniversiteden sizi Erasmus programına kabul ettiklerine dair Acceptance Letter/Letter of Admission/Kabul Belgesi göndermeleri gerekmektedir.
 6. Herhangi bir üniversiteyi tercih edip yerleşmek (İkili Anlaşmamız olsa dahi) ilgili üniversitede Erasmus yapma hakkı sağlamaz. Tercih edilen üniversitenin başvuru sonrasında öğrenciyi kabul etmesi ve kabul belgesi göndermesi gerekmektedir.
 7. Başvuru belgelerinizi eksiksiz bir şekilde gideceğiniz üniversiteye ilettikten sonra alacağınız kabul belgesinin bir kopyasını Erasmus Ofisimize teslim ediniz.
 8. 25 yaşından küçük olan pasaportu olmayan öğrencilerimiz öğrenci belgesi ile Nüfus Müdürlüklerindeki Pasaport Şubesinden randevu alarak başvuru yapıp pasaport alabilirler. Harç ödemez sadece defter ücreti öderler. 25 yaşından büyük olan öğrenciler için Harçsız Öğrenci Pasaportu Yazısı hazırlanacaktır. Pasaport yazısı talep eden öğrencilerin kabul belgesini bir dilekçe ile Üniversitemiz Gelen Evrak Birimine Harçsız Öğrenci Pasaport Yazısı talep ettiğini gösteren bir dilekçenin ekine Kabul belgesini ekleyerek teslim etmeleri gerekmektedir.
 9. Ofisimize teslim edilmesi gereken başlıca belgeler, Gideceğiniz üniversiteye başvuru yaparken kullandığınız başvuru formlarının tamamı, Gideceğiniz üniversiteden alacağınız Kabul belgesi, Web sitemizden bulabileceğiniz Ders Tanıma Formu, Öğrenci Bilgi Formudur. Haricen belge talep edilebilir.

http://erasmus.gantep.edu.tr/pages.php?url=belgeler-ve-formlar-application-forms-8

 1. Hibe alacak öğrencilerin Halk Bankası’ndan Euro hesabı açmaları ve bankadan aldıkları dekontun üzerine –Bölüm, -Doğum Tarihi, -Gideceğiniz Üniversite adı ve Ülke, - Gidiş dönüş tarihleriniz, -E-posta, -Telefon Numarası, Ev adresi (ailenizin adresi) bilgilerinizi yazarak Ofise teslim etmeleri gerekir. Banka bilgilerini teslim eden öğrencilere Erasmus Ofisimiz Hibe Sözleşmesi hazırlar ve öğrenci sözleşmeyi imzalar.
 2. Erasmus Programına katılacak öğrenciler Türkiye’den ayrılmadan önce Erasmus+ Hibeleri gidecekleri ülkenin hibe miktarı ile 5 ay çarpılarak ve program kuralı gereği %70 veya %80’i ödenir. Dönüşte gün hesabı yapılarak öğrencinin Erasmus’ta kaldığı süre kadar ödeme yapılır. 5 ay sürenin %70’inden daha kısa kalanlardan gün miktarınca hibe geri alınır, Erasmus Öğrenim Hareketliliğine en az 2 tam ay kalma zorunluluğu bulunmaktadır, daha kısa kalanlardan tüm hibe geri alınır. Daha uzun süre kalanlara ise ödeme yapılır. Hibe hesaplaması, pasaport çıkış giriş ve Katılım Sertifikası tarihleri karşılaştırılıp, kısa olan tarihler dikkate alınarak hesaplanır.
 3. Her ülke vize başvurusu için farklı yollar takip ettiğinden, gideceğiniz ülkenin vize koşullarını inceleyip gerekli formları tamamlamanız gerekir. Her türlü pasaport (Yeşil vs.) için öğrenim vizesi alınması zorunludur. Vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz üniversite ile görüşüp gideceğiniz tarih konusunda bilgi vermelisiniz. Konaklama için gideceğiniz üniversiteden bilgi ve destek almalı, konaklama yerinizi kesinleştirdikten sonra gitmelisiniz.
 4. Bu belgelerin tamamı hazırlandıktan sonra şeffaf bir dosya içerisinde Ofisimize teslim edilmelidir. Yerleştiğiniz üniversiteden alacağınız Kabul Belgesini ve diğer tüm belgelerinizi en geç 30 Nisan 2024 tarihine kadar ofisimize iletmeniz gerekir.
 5. Hibe ödemesi öğrenci vize aldıktan sonra 2 ile 3 hafta içerisinde yapılacağından belgelerin erkenden hazırlanması ve vize başvurusunun en kısa sürede yapılması önem arz etmektedir. Vize başvurusu ile ilgili yaşanacak herhangi bir olumsuzluk Üniversitemizle ilgili olmadığından bu süreci öğrencilerin takip etmesi gerekmektedir.
 6. Program detayları için web sitemizden 2023 Uygulama El Kitabını inceleyiniz. http://erasmus.gantep.edu.tr/pages.php?url=erasmus-uygulama-el-kitabi-41
 7. Uluslararası seyahatlerinizde seyahat edeceğiniz ülkenin seyahat kısıtlamalarını ve şartlarını ilgili ülkenin konsolosluğu web sitesinden inceleyebilirsiniz.
 8. Herhangi bir sebeple programdan vazgeçen veya katılamayan öğrenciler bir sonraki başvuru döneminde, yeniden Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğine başvuru yapabilirler. Programdan vazgeçmek isteyen öğrencilerin 10 Nisan 2024 tarihine kadar aşağıdaki vazgeçme dilekçesini doldurarak ofise iletmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonraki dilekçeler işleme alınmayacaktır. -10 puan kesintisi uygulanacaktır. Vazgeçme Dilekçesi
 9. Herhangi bir sebeple programa katılamazsanız bu hakkınız bir sonraki yıla ve döneme devretmez, başvuru dönemlerinde yeniden başvuru yapmanız gerekir.
 10. Yabancı Dil Belgesi isteyen üniversiteler için (kabul ederlerse), YDS, YÖKDİL veya başka bir kurstan aldığınız Yabancı Dil Belgesini kullanabilirsiniz. Hazırlık okuyan veya muafiyet sınavı ile geçen öğrenciler Yabancı Diller Yüksekokulundan belge talebinde bulunabilirler. Öğrencinin dil seviyesini gösteren belge temin etmesi öğrencinin sorumluluğundadır.
 11. İntörn dönemde programa katılacak öğrencilerin başvurduğu tarihte 2.70 GNO olması gerekir veya bölüm başarı sıralamasında ilk 3 sırada olması gerekir. Bu şartı sağlamayan öğrenciler programdan yararlanamazlar.
 12. Daha sonra talep edilmesi durumunda bu belgelerin örneğine ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle Erasmus ile ilgili elinize geçen veya hazırladığınız her türlü belgenin bir örneğini muhafaza ediniz.
 13. 2022 yılı içerisinde güncellenen Erasmus Yönergesi Madde 8.c aşağıdaki gibidir.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin programa katılacakları üniversitede alacakları dersler, öğrencinin bağlı olduğu Erasmus+ Bölüm Koordinatörü ile öğrencinin danışmanı olan öğretim üyesi/elemanı tarafından belirlenir. Bir dönemde (yarıyıl) 30 (+- 2) ECTS/AKTS ders almaları istenir, belirtildiği kadar AKTS iş yükü olmayan öğrenci programdan yararlanamaz.

 1. Hibe miktarı Ulusal Ajansın Üniversitemize tahsis ettiği 2023-1-TR01-KA131-HED-000113842 Nolu Projesi içindir.

 

Bağlantılar:

Vazgeçme Dilekçesi

Sonuç listesi için TIKLAYINIZ

Not III: Dosyaların açılmaması durumunda web tarayıcınızı (explorer,firefox) değiştiriniz.