Anasayfa Gençlik Programı Gerçekleştirilen Proj.. Slovakya, Krupina
Slovakya, Krupina
Şehir/Ülke: Krupina / Slovakya

 Proje başlangıç, Bitiş : 01 Eylül 2008 – 31 Ağustos 2009

 Proje adı : Working with children and youth / Çocuklarla ve gençlerle çalışma

  Krupina, alış veriş, okul, spor merkezleri, yüzme havuzu gibi tüm olanakların bulunduğu bir yer. Gönüllü, çalışmak ve boş zamanları değerlendirmek için elimizdeki tüm olanakları bizimle paylaşabilecek. Diğer ülkelerin katılımcıları ve kültürlerini tanıyacak. Çocuk ve gençlerle çalışarak kendi ve onların yeteneklerini geliştirecek. Ev sahibi kuruluşun takımına katılarak onları tüm faaliyetlerinde destekleyecek. Gençlik kulüplerine katılarak çocukları ve çevre koruma ve madde bağımlılığı konusunda konuşmalar yapacaklar. Gönüllü bir yetkili olmadan ateşle oynayamaz ve elektrik devreleriyle oynayamaz. Gönüllü, 2 kişilik bir apartmanda başka bir gönüllüyle kalacak ve kendisine ait bir odası olacak. Gönüllü isterse yemeğini kendi yapabilecek veya okulun kantinini kullanabilecek.

 GMYO Aşçılık bölümünden Serdal ADAK 20 Ekim 2008 tarihinde Slovakya’ya gitti ve projesi 10 ay sürdü.

 

Working with children and youth ;

 Çocuklarla ve gençlerle çalışma

 

 

Slovakya’nın, alış veriş, okul, spor merkezleri, yüzme havuzu gibi tüm olanakların bulunduğu küçük ama şirin, kışları soğuk ama insanları sıcak Krupina kasabasında gönüllü olarak sosyal çalışmalarda bulunmak üzere Meslek Yüksekokulu Öğrencilerimizden Serdal Adak Avrupa Gönüllü Hizmetine kapsamında Slovakya’da bulundu. Farklı ülkelerden gelen gönüllülerin kültürlerini tanıma ve kendi kültürünü Slovakya’da gösterme fırsatını yakalayan Serdal Adak aynı zamanda çoçuk ve gençlerle çalışarak onların yeteneklerini geliştirmeleri için yardımcı oldu. Proje; 01 Eylül 2008 – 31 Ağustos 2009 tarihleri arasında gerçekleşti.

 

 

 

Gönüllüden izlenimler

 

İsmim Serdal ADAK; Gaziantep üniversitesi meslek yüksek okulu aşçılık program öğrencisiyim. Projeye üniversite bünyesinde bulunan AB ofisinden başvurdum. Bana bu konuda, proje başlangıcından bitimine kadar yardımcı olan Şeyho Bozkuş vardı, sürekli irtibat içinde olup en küçük sıkıntımızda mesai saatleri dışında bile yardımcı olan özverili kuruluş çalışanı.  

 

            22.10.2008 tarihinde gittiğim Slovakya AGH projem başlangıçlarda çok iyi başlamıştı. Zaman zaman küçük problemler olmasına rağmen bölge insanın sıcakkanlı güler yüzlü olmasından dolayı tüm olumsuzluklar ortadan kalktı (Benim için). İlk 7 ay bulunduğum kuruluşa bağlı bir kuruluşta projemi sürdürdüm. Yoğun olarak başlayan projemde zamanla sıkıcı olan yönleri olmaya başladı. Projem ve kuruluşumla bağdaşmayan birçok olumsuzluklar oldu, alkol, sigara vs. savaşırken kuruluşumda bunların hepsi vardı her kutlamalarında alkol vs. hepsi vardı ben gençlere nasıl alkol vb. şeylerde tanıtım yapabilirdim bu durumda. Bulunduğum kuruluşta her gün sabah 08’de oluyordum. Herkesle birlikle projelere katılmaya bana dediklerini yapamaya çalışıyordum, kuruluşun internetinde düzenli olarak her gün üç saat ve daha fazlasını bekliyordum. Kimsenin çalışma saatlerim konusunda bir şey söylememesinden dolayı haftalık çalışma saatlerimi kendim ayarlıyordum günlük fazla çalışmalarım kimsenin dikkatini çekmemesi benim için problem teşkil ediyordu.( defalarca çalışma saatlerimi söylemelerini istediysem de karşılık olarak ne iş yapıyorsun ki oldu). Kuruluşumda çalışan gönüllü ve daimi kişileri tanıyamadım ya da tanıtmadılar. Mentor deniyor sanırım bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyorum çünkü kuruluşumda bana bu konuda yardımcı olacak kimse yoktu. Projeye yalnız başladım yalnız bitirdim projemde yazan birçok şey yoktu ama ben tüm olumsuzlukları kafamda silerek sorun yaratmadım ve şikâyetçi olmadım fakat kuruluşumun ben projeyi bitirdikten sonra konuşmaları yaptığım işin yanlış olduğunu düşündürdü. Kuruluş çalışanları sürekli proje yapmamı istiyorlar yaptığım her proje de bin bir türlü problem çıkartıyorlardı kuruluşun parası olmaması da ayrı bir problemdi. Ayrıca projem karşılığı aldığım parayı çok gören kuruluş çalışanları her fırsatta bunu dile getiriyorlar ve kendi ceplerinden veriyorlarmış gibi bulundukları bölgede çalışanlarla karşılaştırıyorlardı.

 

            Okullara giderek kuruluşun, AGH, Türkiye tanıtımlarını yapıyordum günlük olarak üç saat ve üzerinde yapıyordum tüm okullarda tanıtımlarım bittikten sonra bir ay boyunca iki sınıfa sürekli diğer sınıflara 3–4 saatlik Türkçe dil kursu verdim. Zamanla kuruluşun yaptığı etkinliklerde bulundum ve yardım etmem konularda yardım etmeye çalıştım. Yapmış olduğum projelerde zamanla çalışanlardan engel olmaya ve olumsuz gitmesini isteyerek yardım etmesi gereken yerde projemin olduğu saatte bilinçli olarak katılmayarak beni zor durumda bıraktı.

 

            Okullarda öğretmenlerle bir ay boyunca voleybol turnuvalarına katıldım bu bir aylık zaman zarfında her şey yolunda gitti. Kuruluş şefi hastaneye gitmeden önce aktif olarak projem hızlı ve güzel gidiyordu yukarıda belirttiğim birçok olumsuzluk kuruluş şefinin olmadığı dönemlerde oldu. Kuruluş şefi ile başladığım proje o ayrılınca olumsuzluklara döndü, yukarıda belirttiğim tüm olumsuzlukları zamanla kendi kuruluşuma bildirmiştim. 

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH): hayatıma ara verdiğim, kendimi boşlukların içinden çıkardığım an. Evet, proje başkalarının istediği gibi gitmedi belki belli sorunlar oldu ama bilinmeli ki kimse yaşam standartlarını kendi ayarlamıyor.

 

            Yaşamak güzeldir yaşadığın yerin güzelliklerini görürsen, yaşamak muhtaçlıktır arkanda bıraktıklarını düşünürsen, bu benim yaşam felsefem. Olumsuzlukları yok saymaktır Avrupa Gönüllü Hizmeti, başkalarını fark etmezsin yaşadığın ortamın içinde. Kimine bazen sessizlik gelir durgunluğun, kimine mülayimlik, kimine bilgisizlik. Çalışarak sabrederek kazanmaktır Avrupa Gönüllü Hizmeti.

 

            Avrupa gönüllü hizmeti yaptığım için çok mutluyum. Avrupa gönüllü hizmeti, bunu fark edemeyen kişiler emin olsun ki bir farklılık var, bunu şöyle açıklaya bilirim; beni ancak Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış bir kişi anlayabilir. Orada o kadar farklılıklar var ki kültür uyuşmazlığı yaşam farklılıkları ve insanların düşünceleri içinde birçok uyuşmazlıklar bu yaşamın içinde problemsiz birde proje yürütmek o kadar kolay olmasa gerek.

 

            Avrupa gönüllü hizmeti, hayatımda öğrendiğim en güzel üç kelime. Bu ne anlama geliyor bir gönüllülük hizmetine gelmiyor mu? Sorular sormak gerekiyor hayatın içinde, cevaplarını bulabileceğin. Sen yalnızsın bu hayatta kime güvenip sırtını dönersen tehlikedesin, gücün neyde olduğuna bağlı bazen güç parada bazen güç kuvvette evet karmaşık bir cümle ama düşünüldüğü zaman gerçek olan yani o üç kelimenin bir biriyle bağdaşmadığı bir gerçek.

 

            Ben hayatımda pişmanlık duymam çünkü kadere inanıyorum, ben sadece bulunmam gereken yerdeyim bazen zorluklar bazen pişmanlıklar olacaktır ama bu hiçbir şeyi geri getirmeyecektir sadece teselli olacaktır bana.

 

            Slovakya; Yüz ölçümü olarak küçük nüfusu kesin olarak bilinmeyen, değişik dinler içinde aile yapısı kaybolmaya yüz tutmuş, yemek kültürü olmayan. Sadece bugüne önem veren, kendilerini düşünen çıkarları olmadan başkalarına yardım etmeyen, sevdiklerine değer veren, eğlenmesini bilen, sabahları hayata erken başlayan, hayatın sadece çalışmaktan ibaret olmadığını benimseyen ve gerçekten çalışılması gerektiği kadar çalışan bir millet.

 

            Yaşamak, anlamsız olan bir o kadar da mecbur olmanın bir anlamı. Kısa anlatımlarla anlatılan yaşanarak yılları alan soyut bir kavram. Bu gün nerede, kiminle, nasıl yaşadığımız çok önemli, bazen hayatımızda ailemizden başka kimsenin olmadığını düşünürüz kendi dünyamızdan dışarı çıkamayız fark etmediğimiz yaşamları gördüğümüzde bazen iyi yorumlarız bazen kötü. Bizler onların hayatlarını yorumlarken onlarda bizlerin hayatlarını yorumluyorlar burada insanların göremediği şey kimsenin kendi hayatını eleştirmemesi, kendi hayatındaki yanlışlıkları görmemesi, başkalarının ona ayak uydurmasını düşünen herkesin onun gibi olmasını düşünmesi belki yaşamın içindeki sorun. Yaşam anlatımı çok zor benim için.

 

            Kendimi kendi ülkemde güvensiz hissetmem insanların astım kestim, kabadayı ayaklarına takılmaları, bir o kadar da ölüm burunların dibine geldiğinde korkunun doruğa ulaştığı anı kendi ülkemde gördüm. Namus derdine düşen deli kanlılar başkalarının namuslarına el uzatırlarken kendilerinden birilerine uzatıldığında namus davasına düşmelerini gördüm kendi ülkemde. Kime güveneceğimizi bilmediğimiz bir duruma geldik, dini savunanlar din üzerinden geçinenler olmuş çıkarları olmadan yardımdan kaçanlar olmuşlar, fark etmemek mümkün değil. Komşusu aç yatan bizden değildir bu biz Müslümanlar için değil miydi?  Evet, bu biz Müslümanlar içindi ama artık gerçekten Müslümanlık kaldıysa ne komşu biliyor derdini ne kardeşin herkesi tek dert sarmış kendi derdi. 

 

            Avrupa’da fark ettiğim gerçek adalet çalışması gerektiği gibi çalışması. Yok mu orada düzensizlikler? Elbette var ama bu hiç kimseyi etkilemiyor, kimsenin yaşamını değiştirmiyor, kimse kendini güvensiz hissetmiyor. Niçin bu bizim ülkemizde böyle? Neden adamına göre muamele? Elbet bunların hesabı sorulacaktır kimse sanmasın ki adaletsizlikler karşısında Allah (c.c) kayıtsız kalmayacaktır.

 

            Slovakya benim kültürümle dilimle bağdaşmayan bir ülke, korkularımı yenmeye yardımcı olan ülke de Slovakya. Kendimi artık güçlü görüyorum bastığım adımın sağlam olduğuna inanıyorum. Aile kavramının ne anlama geldiğini biliyorum. Bazen ailen için nelere göz yuma bileceğini biliyorum, korkmanın kazandırmadığını öğrendim, eğer korkarsan daha da ezildiğimi öğrendim.

 

            İyi kötü geçirdiğim AGH benim için büyük bir deneyimdi belki başakları bunu fark edemedi fakat iki yaşam arasındaki farkı fark ettim neyin doğru neyin yanlış olduğunu anladım, at gözlüklerinle hayata baktığımı anladım ben kendimi keşfettim…

            Bazen öyle bir an olur ki gözlerini açmak kapamak gibi, ne olduğunu anlamadığın bir andır o an, kapına dayanmıştır, sana sadece kapıyı açmak kalır. Kader!

 

           

            Her şey olumsuzluk değil di bulunduğum bölgede proje dışında takıldığım arkadaşlarım ve yerler bana her zaman destek oldular. Ve son iki ay kala gerçek kuruluşum neresi olduğunu öğrendim, günlük olarak gittiğim kuruluş benim kuruluşum değilmiş. Olsun bunu son iki ay kala söylemeleri bile yeter.            

 

            Daha projemle ilgili verebileceğim o kadar çok bilgi var ki gördüklerim yaşadıklarım yani on ayı anlatmaya çalışsam günlerimi alır ben projemde olan olumsuzlukların kısa olanlarını anlattım olumsuzluklar kalksın ki önce diğer sorunlar sonra aşılır.

 

            AGH kişilerin zorunlu olarak çalışmaya gittikleri yerler değildir ama yan gelip yatma yeri de değildir kişiler gönüllü olarak çalışırlar, seçtikleri proje göre neye yardım etmeleri gerekiyorsa ona yardım ederler bazen öğrenirler bazen öğretirler. Bir şeyler kazanmak kazandırmak küçükte olsa o projenin anlamını ortaya koyar. İnsanlar kilometrelerce evlerinden uzak yerlere gittilerse o gittikleri yerlerde kişiler sonuna kadar yardımcı olmak zorundadırlar.

 

 

 Serdal ADAK

 

 

 Gönderen Kuruluş Proje Sorumlusu: Şeyho Bozkuş

 

 

 

 

 

Slovakya, Krupina AGH Resimler

film izle film izle online film izle online film izle forum