• 0090 342 317 1546

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ NOT!

-CORONA Virüsü sebebiyle İtalya'daki üniversitelerin tercih edilmemesi gerekmektedir.

2021-2022 Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği için aşağıdaki liste olduğu şekilde kullanılacaktır. Tarihleri dikkate almayınız.

ERASMUS+ İKİLİ ANLAŞMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer tercihleriniz için gitmek istediğiniz ülkedeki COVİD 19 sürecini takip etmeniz ve buna göre tercih yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz ve açıklamaya göre gitmek istediğiniz üniversiteyi tercih ediniz. 

--Öğrencinin tercih yapacağı üniversitenin ders içeriklerini ve son başvuru tarihini inceleyerek (Örneğin, Finlandiya için öğrencilerin başvuru formlarını en geç 15 Nisan tarihine kadar göndermiş olması gerekir) tercih yapması gerekmektedir. Yerleştikten sonra tercih yaptıktan sonra yerleştiğiniz üniversitenin son başvuru tarihini kaçırdığınız için Erasmus programına katılma konusunda yaşanacak sorunlardan öğrenci sorumludur. Tercih edeceğiniz üniversitelerden herhangi birine yerleştirildikten sonra herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu nedenle gerçekten yerleşmek istediğiniz üniversiteyi yeterli incelemek öğrencinin sorumluluğundadır.

--Herhangi bir üniversiteyi tercih edip yerleşmek (İkili Anlaşmamız olsa dahi) ilgili üniversitede Erasmus yapma hakkı sağlamaz. Tercih edilen üniversitenin başvuru sonrasında öğrenciyi kabul etmesi ve kabul belgesi göndermesi gerekmektedir.

--Anlaşmalı üniversitelerimizin tamamı İngilizce B2 Dil Seviyesi Sertifikası istemektedir.

--Almanya ise B1 Almanca Dil Seviyesi Sertifikası istemektedir.

--Tıp Fakültesi Öğrencisiyseniz tıklayınız

--Opole University of Technology seçecek öğrenciler Güz döneminde gitmek zorundalar. Bu üniversite bahar döneminde öğrenci kabul etmemektedir.

--Lublin University of Technology tercih edecek öğrencilerin üniversitenin web sitesinden nomine tarihini takip etmeleri ve ona göre tercih yapmaları gerekir. Detay için bkm.pollub.pl

--Romanya Lucian Blaga University of Sibiu, B1 level of English with an international certificate of English Language (Cambridge, Toefl) sertifikası istemektedir. Bu sertifika ve diğer başvuru belgeleri gönderildikten sonra başvuruları değerlendirip öğrencilere kabul edilip edilmedikleri bildirilecektir. 

--İtalya'daki üniversiteler genel olarak İtalyanca eğitim verdiğinden, B1 İtalyanca sertifika istemektedir, tercih yaparken eğitim dili dikkate alınmalıdır.

--İspanya ve Bulgaristan'daki Üniversiteler genel olarak kendi dillerinde eğitim verdiğinden gerekli dil sertifikasını sağlayamayan öğrencilerin başvurmaması tavsiye edilir.

--Helsinki Üniversitesi Güz dönemi nomine tarihi Mart ayı olduğundan Helsinki Üniversite'ni tercih edecek öğrencilerin gidecekleri dönemi bahar (2.dönem) olarak seçmeleri gerekmektedir.

--Makine Mühendisliğinin Aurel Vlaicu University of Arad, Romanya ile olan anlaşmasında, ders içeriklerinde sorun olduğundan son yıllarda bu üniversiteye Makine Mühendisliğinden öğrenciler gidememişlerdir. Bu bilgi dikkate alınarak ilgili bölüm öğrencilerinin tercih yapması gerekir.

--Tercih edilecek olan üniversite ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadan yapılacak olan başvurular/tercihler öğrencinin sorumluluğundadır.

 

ÖNEMLİ NOT: Erasmus+ Programı 2014-2020 ve 2021-2027 dönemleri olarak ayrılmaktadır. Geçiş dönemi olan 2020-2021 dönemi için aşağıdaki listede öğrenci yerleştirme konusunda onay alınmış üniversiteler Açık Yeşil tonda belirtilmiştir, bu üniversiteler tercih edilebilir.

Turuncu renk ile belirtilmiş üniversiteler herhangi bir olumsuz cevap yazmadıklarından ve var olan anlaşma 2014-2020/2021 olarak belirtildiğinden bu üniversiteler de tercih edilebilir.

 

 

İKİLİ ANLAŞMALAR/BILATERAL AGREEMENTS